Łaknienie popularności !

Na ostrzu pióra

 

W ostatnim czasie zastanawiam się nad zjawiskiem popularności, szczególnie w internecie, na którym poniżej się skupiłem. Wielu z nas ma swoje blogi, konta na Facebooku lub inne formy komunikacji z innymi użytkownikami sieci. Oczywiście nie jest to nowa rzecz, ale sądzę że warto podjąć krótką refleksje na jej temat. Zastanówmy się ilu z nas kiedykolwiek chciało zamanifestować swoją obecność, być czytanym i słuchanym. Wielu ludzi zwłaszcza młodych goni za nowymi znajomościami na forach i portalach tylko po to, by po publikacji nowości cieszyć się pokaźną liczbą lajków od ludzi albo postami życzeniowymi w dniu urodzin. Pytanie brzmi: na ile jest ta popularność jest prawdziwa? (Ks. Kaznodziei 1:14‐17)

Wyobraźmy sobie sytuację, w której człowiek popularny w sieci zaczyna mieć problemy. A to w rodzinie, a to brakiem pieniędzy, a to poglądy się nie podobają. Szczerze mówiąc nie znam przypadku, w którym przy takiej osobie zostałaby chociaż garstka „fanów”. Oczywiście nie twierdzę że samo bycie popularnym jest złe, ale gonić za tym nie warto ‐ podpadniesz publice, to wypluje Cię tak szybko jak Cię przyjęła i znajdą kogoś kto bardziej trafi w jej gust (Ew. Jana 19:4‐7).

Jeśli tedy chcemy istnieć w sieci przemyśleniami, to co moglibyśmy zawierać w swych słowach? Nawet jeśli nikt tego Tobie na Facebooku na zalajkuje, to zawsze prostą prawdę bez „owijania w bawełnę”. Zawsze znajdzie się grupa ludzi, która dostrzeże tę prawdę i będzie gotowa za nią pójść. Dlaczego tak uważam? Masy są jak trawa ‐ podatne na każdy powiew wiatru (II Ks. Mojż 32:1‐4). Ludzie, którzy lubują prawdę są jak drzewa z silnymi korzeniami, które nie mogą zostać wyrwane i dadzą schronienie przed wiatrem, gdy trzeba będzie iść w przeciwnym kierunku do jego podmuchów (Psalm 1:1‐3).

Nie przejmujmy się tym, że nie mamy 1000 znajomych, że pod postami i zdjęciami mało polubień… Kiedy przyjdzie czas próby zostaną przy nas osoby wdzięczne za przekazanie prawdy (2 Tym. 4:11a).

Autor Jan Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *