Kim naprawdę byli Trzej Królowie?

Blog

 

Wielu z nas z niedowierzaniem stanie dziś przed zamkniętymi drzwiami sklepów i supermarketów, zadając sobie pytanie: czy weszły w życie przepisy o wolnej pierwszej i ostatniej niedzieli w miesiącu?

Bez obaw mamy sobotę i uroczystość Trzech Króli, nazywa się od dawna także Objawieniem Pańskim. Święto jest obchodzone  w Kościołach Katolickim każdego roku i przypada 6 stycznia.

Kim naprawdę byli Trzej Królowie, których nie ma w Biblii?

Przez wieki tradycja chrześcijańska dodawała coraz więcej szczegółów do opisu mędrców ze wschodu. W drugim wieku naszej ery określono ich liczbę i zaczęto nazywać królami. Mówił o tym Tertulian, który nawiązywał do Psalmu 72. W XV wieku skojarzono dary z imionami oraz zaczęto uważać, że królowie reprezentują trzy kontynenty lub rasy. W ikonografii jeden z królów zaczął pojawiać się jako osoba czarnoskóra.

Kacper, Melchior i Baltazar – to zmyślone imiona tzw. „Trzech Króli”, którzy jak się okazuje wcale królami nie byli oraz tak naprawdę, to nie wiadomo ilu ich było. Na dodatek, wcale nie odwiedzili Jezusa w Betlejem tylko gdzie indziej.

Nie trzeba szukać daleko, wystarczy sięgnąć po Biblię i przeczytać poniższy fragment aby dowiedzieć się prawdy z relacji o narodzinach Jezusa oraz o odwiedzinach gości przybyłych z dalekiej krainy. Poniższy tekst ma podkreślone znaczące wyrazy.

Ewangelia Mateusza 2 ,1-12 [Biblia Tysiąclecia V]

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka:  A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać mu pokłon. Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.  A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju”.

Autor i źródło : Sławomir Ciesiółka, blog ” O Bogu i życiu w muszce i kapeluszu” – Linki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *