Smartfon w kościele

Na ostrzu pióra

Kilka tygodni temu słuchałem audycji chrześcijańskiej w radiu. Nadawca dzielił się osobistym doświadczeniem na temat technologii i sposobu, w jaki przejęła kontrolę nad naszym życiem. Zamiast pomagać nam, technologia może osłabiać naszą inteligencję i powodować problemy, które mogą przynieść negatywne skutki.

Ta historia mówi o tym, jak smartfony stały się częścią nas i uzależniły nas od siebie.

Możemy zapomnieć o obiedzie, szaliku, czapce, a nawet portfelu, ale nigdy nie zapomnimy o naszym telefonie. Gdyby się nawet tak zdarzyło, że został w domu, to wrócimy po niego, nawet jeśli oznacza to, że spóźnimy się do pracy czy szkoły. Dzieje się tak również, gdy idziemy do kościoła, gdzie nasza uwaga powinna być skupiona na Bogu.

Okazuje się, że nasze smartfony stały się częścią naszego nabożeństwa. Możemy coraz częściej zaobserwować, że zastąpiły tradycyjne Biblie.

Problem nie tkwi w telefonie, ale w nieograniczonych możliwościach, jakie daje.

Ile razy mieliśmy ochotę podczas kazania przeczytać SMS, którego właśnie dostaliśmy? Kogo z nas nie korci, aby zobaczyć co dzieje się na mediach społecznościowych, gdy kaznodzieja przynudza?

Telefony są pomocą dla nas podczas dzielenia się Bożym Słowem, gdy potrzebujemy zacytować werset z Pisma Świętego. Ale mogą też być narzędziem pokusy, którego wróg może użyć. Gdyż smartfony mogą odciągać naszą uwagę od zwiastowanego Słowa Bożego i zabrać nas daleko. Naszą uwagę i kontrolę nad naszym życiem oddajemy niewielkiemu urządzeniu, które odwraca naszą uwagę od tego, co ważne.

Psalm 81,13 mówi tak:

„O, gdyby usłuchał mnie lud mój, O, gdyby Izrael chodził drogami moimi”.

Diabeł wie jak rozproszyć lud Boży, aby nie słuchał ! Za każdym razem, kiedy nie słuchamy, a naszą uwagę oddajemy w panowanie telefonu, odchodzimy od dróg Bożych.

Obyśmy byli mądrzy w używaniu technologii i tym, co Bóg do nas mówi. W ten sposób Diabeł nie będzie miał innego wyjścia, jak uciec od nas. Jakub w swoim liście napisał 4,7:

„Przeto poddajcie się Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was”.

Autor: Francisco J. Morillo-Velarde

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *